The Crown עונה 2.

The Crown עונה 2.

זה לא סוד שהמלכה אליזבט היא חלק בלתי נפרד מההווי של משפחת גזית. תמונת שושלת המלוכה מתנוססת אצלנו בגאווה בפינת האוכל, ולאחרונה נוסף אייטם חדש בשירותים, באדיבות חברתי היקרה חגית:

אמנם האייטם הזה שנוי במחלוקת- שלושת רבעי מאוכלוסיית המשפחה מתמוגגים ממנו, והרבע הנותר, הטייס- מזועזע ומוחה שמדובר בחילול הקודש.

חילול הקודש או לא- אנחנו עושים עכשיו בינג’ בצוותא על העונה השניה של The Crown. שעבורנו זה כמו להקריא לילד בן 4 את “מעשה בחמישה בלונים”: התוכן מוכר וידוע, שמענו אותו עשרות פעמים, גם הסוף כבר צפוי- אבל תמיד כיף לשמוע את הכל מחדש.

קלייר פוי, משחקת את המלכה ועושה מלאכת מחשבת. המלכה מדברת במבטא ייחודי המתכנה Queen’s English,  וקלייר פוי מדייקת את המלכה עד שלמות.

ולמה אני כל כך אוהבת, חולה, מתה, מעריצה וסוגדת למלכה?

שתי אפיזודות בעונה הזו, מסבירות היטב את הסיבה שאני מתה על האישה המופלאה הזו.

האפיזודה הראשונה לקוחה מתוך פרק 6. הדוד שלה, אדוארד השמיני, חי בגלות בצרפת. החיים שלו שם הם מסיבה אחת גדולה, אך הוא משועמם למוות.  הוא מחפש איזה ג’וב שיתן משמעות לחיים שלו, ולשם כך הוא מגיע לאנגליה.

בזמן הזה, אליזבט מתוודעת לעבר הנאצי שלו- לא רק שהוא קשר קשרים אישיים עם היטלר, הוא גם חתם איתו הסכם לפיו בתום המלחמה הוא יומלך מחדש. כלומר- הוא חתר תחת אחיו המלך, אביה האהוב. זה מעשה בלתי נסלח, ועל דבר כזה אבות אבותיה היו עורפים ראשים. אבל טכניקת עריפת הראשים של אליזבט היא שונה, והיא הרבה יותר חיננית.

כשהוא נפגש עם אליזבט כדי לקבל את אישורה לאחד הג’ובים שהוצעו לו- היא לא מתחרעת עליו מיד עם היכנסו. היא מכבדת אותו בנשיקה, נותנת לו לדבר, מקשיבה לו, ואז בטון שקט אך מצמית וסמכותי, היא מועכת את האיש שהיה פעם מלך אנגליה ושולחת אותו בחזרה למחילה שלו. מלכה.

האפיזודה השניה, קורית בפרק 8. לפרק קוראים Mrs. Kennedy. היא מבוססת על מקרה אמיתי, אך יש האומרים שפרטי המקרה כפי שהם מובאים בפרק, הם ספקולטיביים.

כך או כך- ג’קי וג’ון קנדי מגיעים לביקור בארמון. לא רק שהקנדים אינם נוהגים ע”פ הפרוטוקול- הם לא קדים למלכה ושומו שמיים, אינם פונים אליה ואל פיליפ בצורה הולמת! למראה ג’קי קנדי, המלכה חשה רגשי נחיתות. ג’קי יפה יותר, אופנתית יותר ומעוררת הערצה יותר. שזה אבסורדי- את פאקינג מלכת אנגליה! למה מה עשתה בחיים ג’קי קנדי?! אבל ככה זה אצלנו הנשים. בסידרה הוצגו ג’קי וג’ון כמו שני אמריקאים שחצנים וגסי רוח, אבל במציאות אני חושדת שלמלכה היה קראש קל על ג’ון קנדי, כמו לרבות וטובות. הנה תמונה אמיתית מהמפגש המהווה סימוכין לחשדותיי:

אבל לא רק שהנוכחות של ג’קי קנדי מערערת למלכה את הבטחון העצמי בזמן הביקור, כדי לזרות עוד מלח על הפצעים- המלכה שומעת כי לאחר הביקור ג’קי לכלכה עליה. היא כינתה את המלכה זקנה (הן היו בנות אותו גיל!), לא רלבנטית, משעממת וחסרת השכלה. אליזבט נעלבת עד עמקי נשמתה.

מאוחר יותר, ביקשה ג’קי פגישה נוספת אצל המלכה כדי להתנצל על הדברים. כל אישה אחרת היתה מנפנפת אותה, אבל לא אליזבט. צריך לראות את הפרק הזה כדי ללמוד על הדרך המכובדת שבה היא בולעת את העלבון ומקבלת את ההתנצלות. מלכה.

לאחר הירצחו של קנדי, ישבו אליזבט והמלכה האם לצפות בשידורים בטלוויזיה. “הם לא יכלו להביא לה בגדים נקיים?” שואלת המלכה האם “היא מכוסה בדם של בעלה!” ואליזבט מתבוננת בג’קי ועונה: “אני חושבת שזה מכוון”. וזה הרגע שבו היא מבינה את הגדולה של ג’קי קנדי. אחר כך היא מורה למזכיר שלה לעשות מעשה תקדימי- לדאוג שפעמוני וסטמינסטר יצלצלו כל דקה במשך שעה כאות אבל על ג’ון קנדי- שאיננו בן מלוכה ואיננו בריטי, ואחר כך היא מתיישבת לכתוב מכתב ניחומים אישי לאישה שהיא לא הסתדרה איתה במציאות, אבל נגעה לליבה מרחוק.

ושרק תהיה לנו בריאה.

 

 

 

Did you enjoy this article?

תגובה אחת

 1. יפעת הגב

  מקסים, איילת!

  בתור מי שצפתה בעונה הראשונה, כבר מצפה לעונה השניה.

  איך ראית ? דרך netflix?

  תודה,

  יפעת

השארת תגובה