דיאטיטאניק

דיאטיטאניק

מאז הלידה האחרונה שלי נותרו לי ארבעה… טוב, חמישה… טוב, שמונה קילוגרמים מיותרים שאותם אני מתאמצת להסיר. המשפט הזה יכל היה להשמע חינני, אילולא הלידה האחרונה שלי התבצעה לפני 17 שנה, בשנתון של באג 2000.

איזה דיאטה לא ניסיתי עד היום? דיאטת אטקינס, דיאטת שומרי משקל, דיאטה נטולת גלוטן, דיאטה נטולת סוכר דיאטה נטולת חיים…כל הדיאטות הסתיימו במפח נפש כשאני עונה על כל הקריטריונים להגשת מועמדות לשירות פעיל בדאע”ש: הייתי רעבה, מרירה, מתוסכלת, נקמנית ורציתי להרוג. ועדיין כל הארבעה… טוב החמישה… טוב, השמונה קילוגרמים המיותרים והבלתי מנוצחים המשיכו להתנוסס לי כמטען חורג על התחת.

השבוע, במהלך קריאה בסיינטיפיק גוגל, נתקלתי בשיטה שטרם שמעתי עליה עד היום: דיאטה ע”פ סוג דם. 

לפי התיאוריה של ד”ר ד’אדאמו, ממציא השיטה, המזון אותו אנו אוכלים משפיע באופן שונה על אנשים בעלי סוג דם שונה ולעיתים אף הפוך מאחד לשני. כך שאם מישהו מסוג דם O למשל אוכל כבד, כבש ולבבות בסבבה שלו בשביל לרזות- על בעל סוג דם A תהיה למזונות הללו השפעה הפוכה, והוא ישמין.

לפי התאוריה שלו, המזון נחלק לשלוש קטגוריות: 

1. מזונות מומלצים – אלה מזונות שמעודדים את חילוף החומרים ואכילתם תורמת לירידה במשקל. יש להרבות באכילת מזונות אלה ולהעדיפם על כל דבר אחר.

2. מזונות ניטראליים – אלה מזונות שמזינים את הגוף, ושאינם מזיקים לו. מזון מהרשימה הזו יש לאכול במידת הצורך ובכמויות סבירות.

3. מזונות מזיקים – אלה מזונות שמשפיעים על הגוף בצורה שלילית (כמעט רעילה). ומומלץ להימנע ככל האפשר מאכילתם. המזונות האלה משבשים את הבריאות וגורמים לעלייה במשקל. 

לכל סוג דם יש רשימה שונה למאכלים מומלצים, נייטרלים ומזיקים.

זה נשמע היה לי הגיוני, ומיד הלכתי לחקור מהם המזונות האסורים לבעלת דם כמוני מסוג A, וחשכו עיניי.

שרימפס, חומוס, עגבניות, פלפלים, חצילים, תפוחי אדמה, בטטות, כבד, לבבות, בשר אדום, גבינת ברי, גאודה, אמנטל, רוקפור, מוצרי חלב, מיונז, קטשופ- כל המאכלים האהובים עלי- מככבים ברשימה השחורה של ד’אדאמו. אז פלא שאני בטטה???

בדחילו ורחימו הלכתי לבדוק את רשימת המאכלים המומלצת לבעלת סוג דם A.

כוסמת, לחם מחיטה נבוטה, לחם מקמח סויה, גבינת סויה, חלב סויה, טופו, מיסו, ברוקולי והרבה עצב הם חלק מהרשימה המאד מצומצמת של המאכלים המומלצים לבעלי דם מסוג A.

בואו נתייחס שניה לכוכבת שבראש הרשימה.

כוסמת. 

יש מאכלים ספורים בעולם שאני אינני מוכנה בשום פנים ואופן להכניס לפה: וכוסמת הוא אחד מהם. היא נמצאת בתחתית של התחתית של התחתית של שרשרת המזון ולא סתם אני מכנה אותה בבית: כוסמק.

בבית שלנו הבדיחה הפנימית היא- שאם הייתי במקרה נקלעת לשואה, והיו נותנים לי במחנה ריכוז לאכול כוסמת, הייתי מסרבת בנימוס, ומעדיפה את תאי הגזים על פניה. כוסמק!

אבל כיוון שאני נחושה להוריד את הארבעה, טוב החמישה, טוב השמונה קילוגרמים, הכנתי רשימת קניות בהתאם להנחייתו של ד”ר ד’אדאמו, וסרתי אל העדן טבע מרקט הקרוב לביתי, כדי להתאבזר בשלל קינואות, עדשים שחורות, טופו וסויה על נגזרותיה השונות, מינוס הכוסמת.

עדן טבע מרקט הוא אחד המקומות העצובים עלי אדמות. הילדים מכנים אותו ברחמים הסופר של הטבעונים, ואפשר ממש לחוש את המרמור באוויר, בעודך פוסע בין מדורי הקמחים המלאים והנטולי גלוטן בואך מדפי המזון ההורגני, פינת הכוסמת.  

אלף שקל פחות אחר כך, שבתי הביתה ירודה ודכאונית, כשאני אוחזת בשקיות מתכלות המיטיבות עם הסביבה אך המרעות על שמחת החיים. הן היו עמוסות במאכלים אנמיים כגון פרכיות אורז, אטריות סויה ומש.

הילדים הביטו בתכולה והצטמררו. הם שאלו אם הפכתי להיות טבעונית, וכשהשבתי להם שאכן התזונה שלי מעתה היא בעיקרה טבעונית הם הזדעקו שאני צועדת במסלול החד כיווני להפוך לשמאלנית. הרגעתי אותם שהסיכוי לכך קלוש ביותר, ושזה רק עניין של חודש- חודשיים עד שאוריד את הארבעה, טוב החמישה, טוב השמונה קילוגרמים המיותרים. כוסמת!

בעודי מנשנשת ברוקולי, המשכתי לנבור ולחקור בנושא הדיאטות ואז נתקלתי בגישת הרזייה עוד יותר מהפכנית משל ד”ר ד’אדאמו- דיאטה המותאמת גנטית.

לפי הגישה הזו, הצרכים התזונתיים של כל אדם הנם ייחודיים הודות לגנטיקה שונה ולא רק לסוג הדם, ולכן צריכים לעבור בדיקה גנטית מקיפה שתזהה את המאפיינים הגנטיים הספציפיים על מנת להתאים את התזונה המותאמת ביותר עבור כל אדם.

ככל שקראתי, זה נשמע לי יותר ויותר הגיוני, ועל כן יצרתי קשר עם החברה, שוכנעתי שזה הדבר הנכון, פיזמתי להם את מספר כרטיס האשראי שלי בטלפון, ובקרוב מאד נציג מטעמם יבוא לקחת ממני בדיקת רוק פשוטה אשר תישלח היישר לשבדיה מולדת האיקאה והוולוו לפענוח, עניין של חמישה שבועות, ואז תיבנה לי דיאטה מותאמת אישית-גנטית.

אז בינתיים, עד שישובו התוצאות משבדלנד, אנחנו דבקות בדיאטה בגישת סוג הדם.

אנחנו זה אני, הסויה והחיטה הנבוטה שלי.

כוסמק!!!

 

Did you enjoy this article?

16 תגובות

 1. שלומית הגב

  רוצה שיטה שבאמת עובדת ? סיוון אופירי. אין עליה.

 2. אסתי הגב

  חחח את יודעת מה אני חושבת על דיאטות, אז לא אכביר במילים 🙂
  אם תצטרכי חיבוק כשהמרירות והרעב יאכלו אותך, אני כאן.

 3. אורן הגב

  תנסי את אתגר ללא סוכר (חפשי בפייסבוק), זאת לא דיאטה, זאת דרך חיים, והיא לא כל כך עצובה כמו דיאטת הסוג דם הזאת, אלא ממש סבבה!

 4. דוד הגב
 5. חיה שורץ הגב

  איילת יקירתי, מזדהה עם כל מילה לגבי הדיאטות ובמיוחד לגבי הקוסאמק ( סליחה כוסמת) שזה באמת מאכל נחות. הנוסחה היחידה שעובדת ( לצערי) היא לאכול מבוקר ולעשות פעילות גופנית.
  אז חזקי ואמצי, מה שלא תבחרי, קטרי חופשי , תמיד ניתן לך פידבק חיובי. ♥

 6. בתיה דורון הגב

  אין אין עליך…. הרגתותי מצחוק.. מחכה להתפתחויות

 7. גבי הגב

  יפה שלי, בהצלחה!!!
  חיבשוקים

 8. יעל ענבר הגב

  טוב, הרמת לי להנחתה פה, אז אני רק אשאיר את זה כאן:
  מפסיקות לספור, מתחילות לסמוך – החוברת, הקבוצות, הדף והגישה.
  לא סופרים קלוריות וקילוגרמים (חמישה, שישה, שמונה – לא משנה), ומתחילים לסמוך על הגוף ולא על חברות שבדיות ותפריטים מהאינטרנט.
  כל הפרטים – https://goo.gl/tc15kJ
  וגם אם לא תבחרי בגישה הזו, בהצלחה בכל דרך שכן תבחרי!

 9. ליאורה פירן הגב

  אין מצב להחליף את סוג הדם?…. 🙂
  נשמעת לגמרי דיאטה עצובה
  אולי מאלוהי האיקאות תבוא הישועה
  ואני אלחש לך באוזן שאת נראית בובה,
  גם עם ה2.4.6.8 ק”ג שהתיישבו עלייך
  משהו בסוף יתאים לך (אחת השיטות)
  או לא…
  ורק שתהי בריאה ושמחה♥

 10. אורלי הגב

  את טובה!!!
  אשמח אם בהזדמנות זו יוכלו לתת לך תפריט דיאטה לפי גנטיקה של סוג דם AB+
  🙂

  😉

 11. gal הגב

  מנסיון של אחד שאין לו בעיית אכילה מופרזת שהיה חסיד של מזונות מזיקים הדיאטה היא חלק ממכלול של מספר דברים שהולכים יחד, חלק מדרך אחרת בה בוחר אדם לחייו אכילה שינה רגיעה אימון גופני למטרה של חיים ארוכים בריאים שלווים ומאושרים, דרך בה הוא לא מזיק לגוף שלו למקדש הפרטי שלו, הרחנואה הוא סוג של סופר פוד גם עדשים ושעועית שחורות בריאות לנו ומשמשות כתחליף טוב לבשר שלא כל כך בריא לגוף האדם במיוחד מי שצורך אותו על בסיס יומיומי, הכנת מזון בבית ומסעדות מידי פעם גם לאלו שדי מכורים על ההתפנקות הזאת.. והאימון גופני מאיץ את הכל. שבוע טוב איילין ד”ש בבית

 12. אודיה הגב

  קראתי, צחקתי, חייכתי ונהנתי עד מאוד!
  העיקר הבריאות..
  מחכה לבלוג הבא שלך…

 13. motior הגב

  אני מכיר את הרעיון של דיאטה לפי סוג דם והוא תמיד נשמע לי הזוי.
  שמעתי גם על הדיאטה הגנטית ולגביה אני לא בטוח

 14. OSNAT NAKI הגב

  עברו כמה חודשים- קיבלת תשובות משבדיה?

השארת תגובה