כך נחיה על מאדים

כך נחיה על מאדים

אנחנו קוראים עכשיו בבית ספר נפלא בשם “כך נחיה על מאדים” אותו כתב סטיבן ל’ פטרנק

הספר מציג חזון עתידני, שבשנת 2027 ינחתו על המאדים שתי חלליות מאויישות. ההישג הזה, שיהיה ההישג הגדול ביותר של הבינה האנושית, יאפשר לאדם להגיע למעשה, לכל מקום. האסטרונאוטים החלוצים, שלהם ולמגלי ארצות פורצי דרך קודמים במהלך ההסטוריה יש הרבה מן המשותף- יקימו על מאדים מושבה, יהנדסו אותו, יעשירו אותו בחמצן, יעלו את הטמפרטורה שבו לנסבלת, ישתלו צמחייה ולמעשה יתחילו תהליך שיימשך אלף שנה שבזכותו יווצר בית נוסף לבני האדם.

זה ספר קצר אך הוא מציג את הפרויקט כבר מימוש ופורס את תכנית האיוש של מאדים שלב אחר שלב בצורה מרתקת. ממליצה עליו בחום.

 

***

 

מה שמזכיר לי שדייויד בואי כבר שר על זה ב Life on Mars

מה שמזכיר לי את  הסרט המופלא “להציל את מארק ווטני” ושמבוסס על הספר  “לבד על מאדים”.

ושמספר על מסעו וניסיונותיו של האסטרונאונט מארק ווטני לשרוד כאשר ננטש לבדו על מאדים. סרט נפלא, למרות הוליוודיותו- ושמי שלא ראה- ממש מומלץ לו שיראה.

***

מה שמזכיר לי שאתמול הלך לעולמו ג’ון גלן שהיה האסטרונאוט האמריקאי השלישי שהגיע לחלל, והראשון שהשלים שלוש הקפות של כדור הארץ.

חוץ מזה שיש לו שם שמתנגן יופי על הלשון- תנסו להגיד את זה הרבה פעמים- ג’ון גלן, ג’ון גלן …מרגישים את זה? ג’ון גלן  מקוטלג אצלי כגבר מופתי ולהלן 17, מתוך איזה אלף סיבות לכך:

 1. הוא התגייס לבית הספר לטיסה של הצי האמריקאי ב 1942 ונחשב לטייס מעולה, בין היתר זכה לכינוי  “MiG Mad Marine” על שהפיל 3 מטוסי מיג של האויב. כמו כן היה מדריך טייס וטייס ניסוי. 

2. “אני רק הולך לחנות מעבר לפינה כדי לקנות חבילת מסטיקים” הוא היה אומר לאשתו, לפני שיצא לכל משימה.

“תחזור מהר” היא היתה תמיד משיבה לו.

3. בהיותו בדרגת לויטננט קולונל, הוא התנדב להשתתף בתוכנית הטיסה המאוישת של נאס”א והיה לאחד משבעת האסטרונאוטים של תכנית מרקורי.

4. ג’ון גלן שוגר במשימת מרקורי 6, בחללית אשר לה קרא בעצת ילדיו “פרנדשיפ 7” לכבוד שבעת האסטרונאוטים של תכנית מרקורי.  ב 20 בפברואר 1962. הוא ביצע שלוש הקפות של כדור הארץ במשך 4 שעות, 55 דקות ו-23 שניות. בכך היה האמריקאי השלישי ששוגר לחלל (אחרי אלן שפרד וגאס גריסום) אך האמריקאי הראשון שביצע הקפה מלאה של כדור הארץ.

5. במהלך הטיסה הוא תיאר את המראות שניגלו לו, ותושבי העיר פרת’ באוסטרליה הדליקו לכבודו במיוחד את אורות העיר, וכך צילם  אותה מהחלל.

6. במהלך הטיסה הוא התמודד עם שתי תקלות שצצו ואותן הוא פתר לבד לבד לבד.

7. עם שובו לכדור הארץ הפך גלן לגיבור לאומי. הוא זכה למצעד חגיגי בניו יורק וקהל שיא של ארבעה מיליון איש הריע לו, וסרטי נייר הושלכו לכבודו מגורדי השחקים.

8. מעמדו כגיבור לאומי גרם לנשיא קנדי לאתרג אותו ולכן הוא הורה לנאס”א שלא לשלוח אותו יותר למשימות מסוכנות, וכך נמנע ממנו לשוב לחלל ולהשתתף בנחיתה על הירח.

President John F. Kennedy and John Glenn address the crowd at Cape Canaveral prior to ceremonies commemorating Glenn’s Friendship 7 space flight, February 23, 1962

9. ולמרות זאת הוא היה ידיד אישי קרוב של משפחת קנדי

10. ואפילו שהה עם רוברט קנדי בקליפורניה בעת רציחתו. הוא היה מנושאי ארונו והעניק בשם ארצות הבית את הדגל המקופל לאלמנתו אתל.

ARLINGTON COUNTY, VA – JUNE 9: Pallbearers (including Robert F. Kennedy Jr., John Glenn, Douglas Dillon, LeMoyne Billings, Lord Harlech, James Whittaker, Steven Smith, David Hackett’ Robert S. McNamara and Rafer Johnson) carry the coffin of Senator Robert Kennedy to the grave site at Arlington National Cemetery on June 9, 1968 in Arlington County, Virginia. (Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

11. הוא פרש מהצי בדרגת קולונל, ועבר לעסקים פרטיים ואחר כך ייצג את אוהיו בסנאט מטעם המפלגה הדמוקרטית במשך ארבע קדנציות בשנים 1975- 1999.

12. הוא כמעט והיה סגנו של הנשיא ג’ימי קרטר, וב 1984 ניסה לרוץ בעצמו לנשיאות אך פרש כי לא זכה לתמיכה רבה. הכמעט הצלחות האלו על גבול הכשלון הופכות אותו לאנושי בעיניי.

13. ב 1997 הוא חזר לחלל בפעם השניה, בהיותו בן 77, כדי לבדוק את השפעות השהייה בחלל על הזדקנות הגוף.

14. “אני רק הולך לחנות מעבר לפינה כדי לקנות חבילת מסטיקים” הוא אמר לאשתו, לפני שיצא למשימה הזו.

“תחזור מהר” היא השיבה לו. והפעם הוא הפקיד בידיה באמת חבילת מסטיקים, אותה היא שמרה בכיס צמוד לחזה, עד שהוא שב לכדור הארץ.

15. כשהמעבורת עברה מעל מערב אוסטרליה, שוב הדליקו תושבי העיר פרת’ את האורות לכבודו, ועם שובו לכדור הארץ זכה צוות המעבורת וגלן בראשו למצעד נוסף בניו יורק, ששיחזר את המצעד שנערך לכבוד גלן 36 שנה לפני כן.

16. ג’ון גלן היה נשוי לאשה אחת ויחידה בכל מהלך חייו, וזו היתה אהובתו מגיל שנתיים, אן. לשניהם שני ילדים.

אן גלן, היא אשה מיוחדת במינה וגיבורה בפני עצמה.

17. ב 2012 הוא קיבל את מדליית החירות הנשיאותית שמצטרפת לעוד 14 מדליות כבוד נוספות שקיבל בינהן מדליית הזהב של הקונגרס, מדליית הטיסה המופתית, ומדליית השירות המופתי של נאס”א.

באנגלית יש ביטוי יפה- ” Godspeed”, שמשמעו- איחולי נסיעה טובה ודרך צלחה לאדם שיוצא למסע. למעשה, הביטוי הומצא כשגלן שוגר לחלל לראשונה. כשסיים אומיילי, מנהל השיגור בנאס”א לבדוק שהכל כשיר להמראה, הוא הוסיף תפילה אישית “שאלוהים יסע איתך כל הדרך” וקרפנטר, אסטרונאוט הגיבוי, שעמד לצידו הוסיף “גודספיד, ג’ון גלן”. מה שהפך מאז לביטוי שגור באמריקה.

גודספיד, ג’ון גלן.

Did you enjoy this article?

3 תגובות

 1. Gal meiri הגב

  קראתי בשקיקה מהתחלה עד הסוף מעבר לזה שחידשת לי ריתקת וריגשת עם הסיפור של גלן ושל האשה מאחוריו ואין על המארשיין והמשחק של מאט ואת הספר אני אאסוף תודה על השיתוף איילין

 2. NNN FOX הגב

  יופי של רשומה, יהי זכרו של המדען ואסטרונאוט הדגול ברוך
  ונחמד לי לנשנש מסטיקים, עדיף כמובן בלי סוכר.

  אני מעריך שהטייס לא יגיע עד גיל 21 לירח, אבל אולי עד גיל 30
  ואם לא 30 אז 40, אולי ,הוא יגיע למאדים…

השארת תגובה