מחפשות את פרייזר: טיול בסקוטלנד בעקבות נכרייה (בלוג מארח)

מחפשות את פרייזר: טיול בסקוטלנד בעקבות נכרייה (בלוג מארח)

הסידרה “נכריה” עשתה שירות מעולה לתיירות בסקוטלנד. היא מציגה את נופיה עוצרי הנשימה של סקוטלנד, טירות עתיקות וכפרים שהזמן עצר בהם מלכת כתפאורה מושלמת לסיפור האהבה של ג’יימי וקלייר. בסקוטלנד מדווחים על עליה של כ40 אחוזים במספר המבקרים באתרי המורשת המוזכרים בסידרה. הם מכנים זאת בסקוטלנד כ”אפקט נכרייה”. וגם אצלנו- אין מי שקראה את הספר וצפתה ב”נכריה” ולא מלמלה לעצמה תוך כדי קריאה וצפייה, שהיא חייבת-חייבת-חייבת לטוס לסקוטלנד.

(צילום: ענת שפירא)

את הפוסט הזה הכנתי בשיתוף עם חברתי ענת שפירא, שקראה וצפתה בנכריה, מלמלה לעצמה שהיא חייבת-חייבת-חייבת לטוס לסקוטלנד, אך גם מימשה את מלמוליה. 

לפני שנמשיך- כמה מילים על ענת:

עד היום ב-9 בבוקר, כיהנה ענת כחברה וירטואלית שלי. הכרתי אותה דרך קבוצה משותפת בפייסבוק, וכשגילינו שיש לנו עוד כמה דברים במשותף חוץ מחיבתנו לג’יימי פרייזר, התחלנו להתכתב בשעות הקטנות ואף הקטנטנות של הלילה בצ’ט. אחרי קילומטראז’ לא מבוטל של הסתמסויות, שבהם טחנו את כל העולם, אשתו, ילדיו, נכדיו ובניו החורגים- החלטנו להיפגש פנים אל פנים. 

במהלך חיי כבלוגרית, כבר זכיתי לא פעם ולא פעמיים להיפגש פנים אל פנים עם חברים וירטואלים. חלקם הגדול של המפגשים התפתחו מידידות אינטרנטנית- לחברות נפש אישית עמוקה וקרובה גם בחיים האמיתיים (כן, יעלי. כן, עירית אני מדברת עליכן). אחדים מהקשרים אף התעצמו להיות קשרים משפחתיים- כשבעלינו, ילדנו וטפנו נוטלים חלק משמעותי בקשר (כן, אסתי, אני מדברת עלייך). אחדים מהחברים הוירטואלים שלי, הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהחיים האמיתיים שלי. אז עם הנסיון הטוב בהעברת קשרים וירטואלים לאמיתיים- הגעתי לבליינד דייט עם ענת בקפה מוסקט באודים, היום ב- 9 בבוקר.

ענת היתה מקסימה בדיוק כמו שדמיינתי אותה. ישבנו זו מול זו, לגמנו 4 כוסות קפה במצטבר (2 חזקים מאד שלה, שניים חלשים מאד שלי), ובמשך שלוש שעות לא הפסקנו לדבר ולצחוק. לא נרשם אפילו רגע אחד של שתיקה מביכה, שזה הישג מרשים לכל מקצועני הבליינד דייט לדורותיהם!

ענת היא אנגלופילית עוד יותר ממני, ומעבר לאהבה העצומה שאנחנו רוכשות לממלכה, היא גם סקוטלנדולוגית כמוני. (אין באמת כזה ביטוי, אני המצאתי אותו). בשבוע שעבר ענת חזרה מטיול בסקוטלנד, וחלק מהטיול שלה הוקדש לביקור באתרים שבהם צולמה הסידרה האהובה עלינו “נכריה”. במהלך הטיול שלה, המשכנו להסתמס בלילות כשהיא חולקת איתי את החוויה העוצמתית שלה, וכשאני נותנת לה גיבוי כחלק מאחוות הסאסנכיות, מעבר לים.

כשישבנו היום ב”מוסקט”, היא המשיכה לספר לי בעיניים מנצנצות על כל החוויות המהממות שלה, ואני הקשבתי בהתרגשות, והתרגשתי כהזדהות.

ואז הצעתי לארח אותה אצלי בבלוג. ענת הזדעזעה בהתחלה (“אני לא יודעת לכתוב בלוג!”, “אני לא מסוגלת להחשף!”) ולאט לאט נסחפה אחרי הרעיון.

אז הייתי מאד טובה אליכם ושיכתבתי את סיפורה של ענת כדי שיתאים לבלוג שלי. אתם תהיו טובים בחזרה, ואם תגיעו עד הסוף- יש שם פאנץ’, ובו בקשה אישית ממני.

אז נא הדקו חגורות, הטיסה שלנו לסקוטלנד, והמסע ל 1743 יוצאים עכשיו!

(צילום: ענת שפירא)

הבמה של ענת:

בתור חובבת טיולים לחו”ל והאי הבריטי בעיקר החלטתי לנסוע לסקוטלנד אחרי ששנים רבות לא ביקרתי שם.

מאז ומעולם היה לי חיבור לאנגליה: אני נוהגת לטוס ללונדון בתדירות גבוהה, כבר טיילנו ברחבי אנגליה מספר פעמים, אך המרחק לסקוטלנד תמיד הרתיע אותי, על אף שביקרתי בה כבר מספר פעמים בעבר.

בשנתיים האחרונות, הסידרה “נכריה” חשפה אותי שוב ליופי המדהים של סקוטלנד. הצפייה בסידרה גרמה לי לרצות לחזור למקום היפהפה הזה, ולשלב בטיול ביקור באתרים מהסידרה.

(צילום: ענת שפירא)

האתר הראשון הוא שדה הקרב של קולודן. זהו אתר זיכרון לזכר הקרב שנערך בין הסקוטים לאנגלים.

(צילום: ענת שפירא)

קרב קולדן שנערך ב 16 באפריל 1746 התרחש בין הכוחות היעקוביטים הנאמנים לטוען לכתר הנסיך צ’ארלי היפה, לבין הנאמנים למלך ג’ורג’ השני. הנסיך צ’ארלי היפה הוביל את צבא אנשי ההרים, ההיילנדרים, לקרב אבוד מול האנגלים, מה שהוביל להריסתה של שיטת השבטים ולפגיעה קשה בתרבות הסקוטית.

יותר מ 1200 גברים נהרגו בקרב הקשה הזה. אחרי הקרב התחולל טבח מחריד ובו הוציאו להורג את השבויים והפצועים הסקוטים. 450 איש נרצחו כך. ג’יימי שלנו, כידוע, שרד את הקרב ואף את הטבח, בניגוד למצופה.

מי לא בכתה בפרק האחרון של העונה השניה, כשקלייר הגיעה לקולודן, מצאה את אבן הזכרון של שבט פרייזר, הניחה עליה יד והספידה את ג’יימי?

נכון, כולנו בכינו שם ביחד איתה.

אני הגעתי לשם ביום גשום ביותר ובשום אופן לא רציתי לוותר על החוויה.  

בכניסה לאתר, עוברים דרך מרכז המבקרים שבו מתועד הסיפור העצוב של הקרב. יש שם תצוגה של נשקים ותיעוד של התקופה בתמונות ובסרטונים.

(צילום: ענת שפירא)

בשיא הגשם, מאובזרת במטריה ובצמרמורת, יצאתי לשדה הקרב, ושם המציאות התערבבה לי עם הדמיון.

המטרה העיקרית שלי הייתה למצוא את מצבות השבטים ובעיקר את המצבה של שבט פרייזר. לא קשה היה למצוא אותה- מצבת פרייזר היא העמוסה והמצולמת ביותר שם. מסתבר שאני לא המעריצה היחידה שמגיעה לשם בעקבות פרייזר. עשרות מעריצות, מכל העולם עושות את הסיור הזה בעקבות נכרייה ומה שקסם לי במיוחד היתה אחוות המעריצים: כל אחד נותן לשני זמן להתייחד עם המצבה, לא נדחף ולא מפריע למצטלם. יש סולידריות מוחלטת.

(צילום: ענת שפירא)

בקולודן יש גלעד מרכזי ובקצה השדה יש מבנה המתואר בספר כמקום המחסה אליו לקחו את ג’יימי הפצוע, לאחר הקרב. כולנו הגענו למקום המיוחד הזה כדי להתייחד עם ג’יימי שלנו ולחלוק לו כבוד.

(צילום: ענת שפירא)

יצאתי מהשדה ברגשות כבדים. כשחזרנו לאולם המרכזי עברתי דרך חנות המזכרות כדי לאושש את רוחי ואוי, איך היא התאוששה! עולם קטן של מזכרות נכרייה נגלה לעיניי שכלל ספרי נכרייה, את הספרים הנלווים כמו ספר בישול של נכרייה, ספר שמתאר את הכנת הסדרה נכרייה, ספלים, תכשיטים, צעיפים ועוד מיני מרצ’נדייז נפלאים. פשוט גן עדן. נפרדתי מ 150 פאונד בחנות הזו, התאבזרתי בשלל פריטים, כשהעיקרי בינהם הוא צעיף מצמר בדוגמת המשבצות של שבט פרייזר. הצעיף היה יפה מאד, יקר מאד (40 פאונד)  ומגרד מאד. הסתובבתי איתו יום שלם והתגרדתי בחשאי.

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

משם המשכנו לאתר שנמצא דקות ספרות משם בשם clava cairn זהו אתר היסטורי בן כ4000 שנים. יש במקום קברים עתיקים ואבנים עומדות. מעריצים של אווטלנדר מגיעים למקום בשל קרבתו לקלודן ומכיוון שמעגלי אבנים נמצאים בעיקר באיים של סקוטלנד ופחות באזור המרכזי של ההיילנדס.

(צילום: ענת שפירא)

 

אני עצמי נגעתי באבנים, התאמצתי לשמוע זמזום, ייחלתי לבואו של ג’יימי, הצטלמתי איתן ובעיקר ספגתי את האווירה של המקום. מסתבר שאני לא הפסיכית היחידה, והמקום הזה מלא באנשים שנוגעים באבנים, מצטלמים, מתאמצים לשמוע זמזומים ומפנטזים על ג’יימי הקסום. זה כמובן חיזק אותי ונתן לי את התחושה שיש כמוני עוד נשים מכל העולם, שמגיעות לשם בעקבות הסיפור המדהים של דיאנה גבלדון. גם שם הייתה אווירת סולידריות ונשים שאלו זו את זו האם המעבר דרך האבנים הצליח להן, והבעלים של כולן, ללא הבדל דת ולאום לבשו את אותה ארשת של “מה אני עושה פה, ולשם מה גררו אותי לפה, לעזאזל”. אבל אנחנו הנשים הרגשנו מאד סאסנכיות.

עזבנו את אזור ההיילנדס בדרכנו לאדינבורו שמוקפת באתרי צילום של הסדרה. בחרתי להגיע לעיירה היסטורית בשם Falkland. שדימתה את אינברנס בפרק הראשון של העונה הראשונה:

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

באמצע הרחוב המרכזי עומדת המזרקה שלידה עמדה רוחו של ג’יימי, מעברו השני של הכביש בית הקפה של קמפבל והחנות Fayre Earth Gift Shop , אשר מול חלונה נעצרה קלייר והתלבטה האם לרכוש ואזה שהיא רואה בחלון. בעיירה יש חנויות חמודות ואותנטיות ואפשר למצוא מזכרות של אווטלנדר.

(צילום: ענת שפירא)

העיירה הבאה היא Culross. 

(צילום: ענת שפירא)

הכפר Culross משמש בסידרה כממלא מקומו של הכפר Cranesmuir בו גרה גייליס דנקן.  ברחובות של הכפר הזה הן צעדו כשנחשדו בכישוף.  במרכז הכפר צולמה הסצנה עם הילד הממוסמר

בכפר Culross יש ארמון, שהגינה שלו משמשת בסידרה כגינת התבלינים של קלייר בטירת לאוך.

הכפר נראה כאילו הזמן עצר בו מלכת, תחושה שהגעתי לסקוטלנד במאה ה17 רחובות מרוצפים באבנים, בתים היסטוריים ושמורים. מה שבעיקר תפס את תשומת ליבי היה שלט ענק של אווטלנדר, שהוביל אותי לתערוכה של צלם מקומי בו הוא מציג תמונות שצילם בזמן צילומי הסדרה במקום ובעוד מקומות קרובים שקשורים לסדרה. הוא גם מספר שהרבה תיירים מגיעים לעיירה. לדעתי זהו מקום קסום שמתאים לכל תייר שמעוניין לחוות את סקוטלנד במאות הקודמות.

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

אדינבורו היא העיר הגדולה היפה ביותר בסקוטלנד לדעתי. היא הלונדון של סקוטלנד, שילוב של ישן וחדש- מה שעושה אותה לעיר מושלמת בעיני. הציר המרכזי של העיר העתיקה הוא הרויאל מייל, המקשר את טירת אדינבורו בראש הרחוב לארמון הולירוד בקצהו השני. לאורכו של הרחוב מבנים עתיקים והיסטוריים רבים וחנויות מעניינות בהן נמכרת תוצרת סקוטית מקומית כמו: ויסקי, דברי צמר שונים ומזכרות. היעד שלי היה פאב בשם סוף העולם The worlds end זהו פאב סקוטי מהמאה ה15 שמופיע בספר השלישי voyager כאשר קלייר חוזרת דרך האבנים אחרי 20 שנה בכדי לפגוש את ג’יימי.  הם מבלים בפאב הזה, ולשם הייתי חייבת להגיע.

(צילום: ענת שפירא)

הפאב מעוצב בצורה מעוררת השראה: הוא עמוס ביותר ואי אפשר להזמין בו מקום מראש, לכן חיכינו בבר כשעה עד ששולחן התפנה. בזמן הזה שתיתי ויסקי סקוטי מתוך מבחר עצום ומכובד שיש במקום וגם משקה אנגלי קייצי בשם פימיס שאותו אני מכירה טוב מאוד מביקורי הרבים בלונדון. לאחר שקיבלנו שולחן נתגלה בפנינו תפריט עשיר במאכלים מקומיים. הזמנתי את המאכלים הכי מסורתיים שהיו בתפריט כגון פשטידת תפוחי אדמה, האגיס ומאפה בשר. האוכל היה ממש טעים ואף זכינו להופעה חיה של זמר סקוטי חמוד. הופעות מתקיימות רק בסופי שבוע. האווירה במקום הייתה מהפנטת, חובה להגיע לשם.

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

לסוף הטיול השארתי את הדובדבן שבקצפת: את המקום הכי קסום בעיני שהוא טירת לליברוך ביתם של משפחת פרייזר לדורותיה.

המיקום של לליברוך קרוב מאוד לאדינבורו. הוא נמצא במקום כפרי וקסום. הטירה נמצאת בשטח בבעלות פרטית שאפשר לבקר בה בתשלום סמלי מאד. אין לתאר את התחושה כשהמקום מתגלה בפניך מבעד לעצים. גם לשם מגיעים מעריצי נכרייה מכל העולם כדי לחוות את המקום ולהצטלם. מדובר בטירה שלא גרים בה, היא משומרת בצורתה החיצונית אבל הכניסה לתוכה אסורה. מומלץ להצטלם בשביל שמוביל אליה כמו בסצנה שג’יימי וקלייר הגיעו למקום בפעם הראשונה.

הקשת בכניסה לטירה מאוד מפורסמת וזכורה בעיקר מהסצנה בפרק האחרון של העונה השניה, כשקלייר ישבה על המדרגות וראתה חזיון של ג’יימי.

קשה לאמוד את כמות הדמעות שהזלתי בסצנה הספציפית הזו, ולהיות במקום הזה היתה אחת החוויות הכי מדהימות של הטיול הזה.

(צילום: ענת שפירא)

(צילום: ענת שפירא)

(צילום ענת שפירא)

*ועכשיו זו שוב אני, איילת, והנה הפאנץ’:

בימים אלה אני שוקדת על הוצאת מדריך דיגיטלי לסקוטלנד בעקבות נכרייה עם הסברים מפורטים על כ- 20 אתרים שבהם צולמה הסידרה, הפנייה למקורות ובניית מסלולי טיול מותאמים. אם אתם קוראים כאן ושותפים לטרפת הזו, אנא השאירו תגובה בסיום הפוסט, אפילו בת מילה אחת, על מנת שאדע להעריך את כמות הביקוש לחוברת כזו. תודה. 

 

עדכון:

המדריך יצא ואפשר להיכנס אליו מפה.

 

Did you enjoy this article?

88 תגובות

 1. שרית הגב

  רוצה מדריך לסקוטלנד.. רעיון מעולה!

 2. יונית הגב

  רעיון המדריך לסקוטלנד נהדר!
  והפוסט ממש מעניין ומרגש,עושה חשק עז להגיע לשם ובהקדם…

 3. יעל ענבר הגב

  Aye!

 4. סנדרה הגב

  אשמח מאוד!

 5. קרן הגב

  אני לגמרי בעיניין!!!

 6. שרי הגב

  בהחלט כן!
  אני חייבת להגיע לסקוטלנד ואין ספק שחלק מהטיול יוקדש לאווטלנדר(זרה בשבלכם לפי השם ביס).
  תעדכנו מתי יוצא המדריך גם בקבוצה של ‘חברים מטיילים בארץ ובעולם’ בפייסבוק!
  בלוג כתוב לעניין(נא להוסיף הזהרת ספויילר למי שלא קרא את הספרים -לפני אדינבורו)

  תודה!

 7. יפעת הגב

  ❤️ ברור שרוצה

 8. שלומית הגב

  מחכה בקוצר רוח לחוברת

 9. אורי הגב

  פוסט מעולה!
  עושה חשק לנסוע לסקוטלנד.
  רעיון של מדריך כזה הוא רעיון מצויין.

 10. ליאת לוי-מולאי הגב

  אשמח מאוד לקבל מדריך שכזה.

 11. Sharon mualem הגב

  וואו אין מילים ברור שמעוניינת בחוג משגע ענת ואיילת שיחקתם אותה 😘👏👏

 12. motior הגב

  למרות שלא צפיתי בסדרה ולא קאאתי את הספרים אשמח לבקר שוב בסקוטלנד… (אבל אני לא קהל היעד למדריך)

  לא הבנתי איך ענת הצליחה לצלם את עצמה מהגב 🙂 טיימר וחצובה?

 13. ורד בן דרור הגב

  ענת יקרה ! מי אמר שאת לא יכולה לכתוב בלוג ? יכולה ועוד איך! כל הכבוד ! אשמח לחוברת על סקוטלנד . והאמת גם אשמח אם תשתפי בחוויות מאנגליה בכלל מניסיונך העשיר . ולך איילת המקסימה שמנעימה את זמני בסיפורייך ובחוויות משעשעות על מסעות ומשפחה מקסימה -יישר כוח ותודה מכל הלב
  !

 14. סיגל פינקו הגב

  איילת בעקבות המלצתך התחלתי לראות את הסדרה ונשביתי.
  מחכה בקוצר רוח להמשכה
  וענת – התיאור שלך והצילומים העמיקו את החוויה עוד יותר
  המון תודה על השיתוף

  אשמח למידע על סקוטלנד

 15. איילה הגב

  חולמת על סקוטלנד עוד לפני הספרים. בטח רוצה מדריך

 16. שרון הגב

  מקסים!! גם אני אנגלופילית (ובמקרה גם אנגליה אמיתית ;)), הייתי עשרות פעמים באנגליה במרוצת השנים, אבל בסקוטלנד טרם.
  מחכה בקוצר רוח למדריך, אחריו אארגן נסיעה למקום הירוק והמהמם הזה…

 17. יפעת הגב

  וואו!! אני טרם התחלתי לקרוא ולראות את הסדרה, אך נשביתי בקסמי התיאורים שלכם…

  נשמע מדהים ובדיוק קולע לטעם שלי 🙂 בטח אתמכר גם…

  הרעיון לכתוב מדריך נשמע מעולה!

  נ.ב: איילת, האם את ממשיכה לעקוב אחרי הסדרה של פולדארק? בימים אלה אני צופה בעונה השלישית, דרך סלקום טי.וי

  יפעת

 18. מנורה הגב

  תודה על ההמלצה לנכרייה האם זאת סידרה בטלוויזיה? או סרט?
  ניהנתי לקרוא ומכל תמונה ותמונה
  הרבה שנים מאז ביקרתי שם מקום שזכור לי לטוב ונעים

 19. אסתי הגב

  *מנפנפת בידי בהתלהבות* קראת לי?
  איזה כיף להיות מאוזכרת כאן 🙂

  אני אוהבת את הפוסטים שלך על נכרייה, למרות שלא קראתי יותר מכמה פרקים של הספר הראשון. הם ממש עושים לי חשק, אז אולי כשיצא הספר האחרון ואדע את הסוף, אקרא את הסדרה…

  והרעיון של המדריך הזה נשמע לי מגניב בטירוף, שוב, אפילו בלי לקרוא את הספר.

 20. גבי קורן הגב

  תודה על הפוסט, מרתק בהחלט למרות שאין לי ידע קודם (מלבד הפוסטים של איילת).
  אוהבת דייטים וארוח של חברות בבלוג.

 21. סיגלית אבאי הגב

  איזו פוסט יפה ומרגש. אהבתי..
  אשמח לעשות את המסלול הזה גם

 22. אהובה אלסטר הגב

  גם אני מעוניינת במדריך תודה

 23. אפי הגב

  ב ר ו ר🌼

 24. עדי הגב

  בעד! בעד!

 25. שירי רביד הגב

  ואוו!! שאבתי כל מילה. בוודאות ארכוש את המדריך

 26. מלאני הגב

  מעוניינת במדריך!

 27. לי מינץ הגב

  אני המון זמן מעוניינת לנסוע לסקוטלנד ועם צאת נוכרייה, זה רק חיזק את הרצון.
  אשמח לקבל חוברת הדרכה.
  מאוד נהניתי לקרוא את המסע שלך בעקבות נוכרייה.

 28. אתיק הגב

  איילת, נתקלתי בבלוג שלך במקרה ונשביתי.. נהנית מכל פוסט. כמובן שמההמלצות שלך על סדרת הספרים ׳נכרייה׳ ומהן לסדרה- התמכרתי גם לה וסחפתי גם את אישי. אמנם ביקרתי בעבר בסקוטלנד ומאד אהבתי אבל אשמח למדריך.

 29. דאני הגב

  איזה טיול חלומי! מקווה להגיע לשם יום אחד, וכמובן אשמח למדריך

 30. קותי גולדברג הגב

  לגמרי מעוניינת
  תודה

 31. ענבל לוי הגב

  אני אשמח לחוברת דיגיטלית כזו ומאמינה שיום אחד אסע לסקוטלנד.
  תודה על הכתבה.
  מעניין מאוד

 32. נועה שירין הגב

  אשמח לחוברת דיגיטלית. מתכננת טיול לאזור בעקבות הספרים. תודה רבה

 33. מירי הגב

  בד”כ אין סבלנות לקרוא פוסטים ארוכים אבל הפוסט שלך גרם לי לדפיקות לב….התרגשתי לקרוא
  ואף לדעת שלא רק אני מעריצה את הסדרה.
  תבורכי.

 34. טלי הגב

  אני גם

 35. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  רעיון מעולה. אני עכשיו בטרפת סקוטלנד בלי קשר לספרים. הגעתי אל הספר ברזכת הטרפת.

 36. מירי הגב

  הי,
  אני נמצאת עכשיו בסקוטלנד, מחר נוסעת לאינוורנס וישנה שם יומיים, ובעוד כמה ימים חוזרת ליומיים באדינבורו.
  תוכלי בבקשה להסביר לי איך למצוא את המקומות שתיארת? תודה מראש!

 37. מירי הגב

  הי איילת,
  תודה שענית לי! בעקבות קריאת הבלוג שלך כבר ביקרתי היום בקולודן – אין לתאר את ההתרגשות!!
  הגענו עכשיו לאינוורנס, נישאר פה יומיים.
  ב 16 מגיעים לאדינבורו, עד ה 18.
  המייל שלי הוא
  Miri1002@gmail.com
  תודה שוב על התיאור המקסים!

 38. ענת הגב

  חזרתי מסקוטלנד המדהימה לפני 3 ימים-שם דווקא ביקרתי בטירה בה צולמו כמה סצינות מ”זרה” והתרגשתי מאוד כשקולו של ג’יימי דיבר אלי באוזניות במדריך האודיו..
  אשמח מאוד לקבל מדריך כזה.

 39. איילת הגב

  פוסט מקסים, סידרה מצויינת הלוואי ואוכל יום אחד לבקר במקומות האלו.

 40. איריס הגב

  הסדרה בהחלט עשתה חשק מטורף לסקוטלנד ואשמח גם למדריך!

 41. אלינור הגב

  מתי לדעתך יצא המדריך?? אני כבר ממש משתוקקת להגיע לסקוטלנד..

 42. אלינור הגב

  אשמח גם לפרטים במייל ..

 43. בני הגב

  למה רק מדריך? מתי תוציאו טיול מאורגן?

 44. יעל הגב

  מחכה בכליון עיניים.

 45. שרה אלמקייס הגב

  אשמח מאוד לקבל מדריך!! בא לי גם טיול בעקבות זרה, אין ספק שזה הטיול הבא שלי!!!

 46. שירה הגב

  מדהים! אני לגמרי בעניין! מתה לעשות טיול קסום שכזה בעקבות “נוכרייה”…

 47. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  פוסט מצויין. עושה חשק. אני גם מאוהבת נואשות בג’ימי וקלייר
  הרעיון שלך פשוט נפלא

 48. ליאת הגב

  אם תארגני טיול למשוגעות לדבר אשמח להצטרף

 49. אלון הגב

  כל סיפור טיול על סקוטלנד שובה אותי!
  ותתפלאי גם אני מחובבי “זרה” וכמובן שגם אשתי.
  רעיון הטיול הדיגיטלי בעקבות הסדרה מקסים!

 50. אפרת הגב

  וואי, ממש אשמח למדריך. אנחנו נוסעים לסקוטלנד בסוף אוקטובר ונשמח מאוד להכוונות למקומות הציוריים שציינת. איך אפשר להגיע ללליברוך לדוגמא?

 51. ליזי הגב

  רעיון מצויין

 52. ורד הגב

  איי…😉

 53. עטרה הגב

  מעוניינת מאוד בחוברת וגם בטיול טם מתארגן,תודה!

 54. אירית הגב

  למרות איחור רציני מצידי. מקווה שיצא. בוודאי

 55. שלומית הגב

  מאד בעניין

 56. אוראל הגב

  אשמח לקבל מדריך! פוסט מצוין!

 57. ליבי הגב

  איזה יופי של פוסט! תענוג!! אשמח לקבל את המדריך 🙂

 58. שרית הגב

  ברור שיש ביקוש למדריך! טיול מאורגן רק של בנות בעקבות נכרייה יהיה להיט!

 59. מרי חזן הגב

  מקסים . עושה חשק לבקר שם . מכושפת עד מאוד מספרים והסדרה

 60. מעריצה הגב

  רעיון גאוני, מקווה שיצא לפני הקיץ

 61. babta הגב

  האם יצא כבר המדריך? מעוניינת מאוד.
  שאלה: האם אפשר לטייל שם בחודש מרץ השנה? תקופת חופשת פסח.
  האם מזג האויר בעונה הזאת מאפשר טיול?

 62. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  מדהים. מתה להיות שם

 63. ורוניק הגב

  איילת, האם המדריך יצא? איך משיגים אותו? תודה.

 64. דנית כהן הגב

  מדהים

 65. ז'קלין הגב

  טסים לסקוטלנד בסוף מאי. מעריצה של הסדרה . מחכה בקוצר רוח למדריך

 66. נאוה אייזנבך הגב

  כל הכבוד על היוזמה. איך אפשר להשיג את המדריך?

 67. קטיה הגב

  אשמח מאוד למדריך כזה ופעם הבא שאת נוסעת תקראי כבר לכולם

 68. ורוניק הגב

  הי איילת, אני כותבת לך כשברקע אני שומעת את פס הקול של הסדרה. בבית, בעלי והילדים, יודעים שאני אוכלת ונושמת את הסדרה ואת הספרים. אני חושבת שאני לא פחות משוגעת ממך על הסדרה… בכל מקרה, קראתי את המדריך שלך, כל מילה ומילה. אני רוצה הקיץ לנסוע לסקוטלנד בעקבות הסדרה. המדריך שלך אכן מפורט מאוד אך זה אומר לתכנן טיול עצמאי. שאלתי היא: האם ישנם טיולים מאורגנים שיוצאים מהארץ במיוחד בעקבות הסדרה? תודה, ורוניק

  • איילת גזית הגב

   הי.
   לא שידוע לי…
   ממליצה בחום לעשות טיול באופן עצמאי.
   בכל אופן אם את רק בעניין של מאורגן אז בסקוטלנד יש טיולים מאורגנים בעקבות נכרייה ואת יכולה להצטרף אליהם.

 69. ורוניק הגב

  איילת, תודה רבה. התחלנו כבר לתכנן את הטיול שלנו בסקוטלנד (באוגוסט) בעקבות הסדרה. יש לי שתי שאלות: אחת, כמה ימים נדרשים על מנת לבקר בכל הלוקיישונים שמופיעים במדריך שלך? שתיים, אשמח לקבל ייעוץ לגבי הלינות: באילו מקומות עלינו ללון? האם אדינבורו וגלאזגו מספיקות, או שעדיף ללון במקומות אחרים / נוספים? תודה, ורוניק.

 70. מאירה בכר הגב

  עוד חלום שאוטוטו מתגשם לבתי ולי שהתמכרנו לסדרה לאחר שאני קראתי את הספרים – איזה סדרה מדהימה. ובנוסף, בתי ביקשה לטייל לפני גיוסה לסקוטלנד…. נחפש את כל מה שמזכיר את הסדרה בטוחה שנהנה. ובמידה ויש משהו שיכול לתרום לנו נשמח להתעדכן. אנחנו טסות ב 21.3 חברה טובה גילתה לי שיש דבר כזה ואני ממש שיכורה משמחה!
  כל הכבוד על היוזמה וביצועה.
  תבורכי.

 71. בנצי גורן הגב

  פוסט נפלא. תודה איילת.

 72. ג'ימי הגב

  ממתין לכן

 73. ורוניק הגב

  הי איילת, מתי תתחיל ההקרנה של עונה 4 של outlander בטלוויזיה? האם היא תוקרן ב- yes?

 74. לילך הגב

  אני הרוסה על הסידרה והספרים וכמובן איך לא ג’יימי פרייזר המהמם. בלוק מושלם והייתי מאוד רוצה לבקר בסקוטלנד, האם ניתן למצוא מפגש מעריצים עם כוכבי הסדרה או יותר נכון כוכב הסדרה?

 75. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  מעוניינת!

 76. הילה אור הגב

  אשמח למדריך.

 77. איילת הגב

  את אלופה! אני אשמח להדריך. תודה ❤

השארת תגובה